2016-03-17

Motivation: Love yourself or Be here for someone?

I hear more and more motivation talks about selfishing(love your self - thats the way), well I can agree that without selfishness we have no grow, no move forward and so on I like this "Atlas Shrugged" idea but not in all consequences, I think everyone is working on different fuel, for example I am working when I have motivation "to do it for someone". Like for me dream soulmate.

Call me a dreamer, tell me it is more easier to be selfish, say me it is dangerous to trust in someone other than you(not satisfying)... but I can tell, there is no bigger motivation that to dream about someone "not perfect" just ideal for me.

I hear there is better to do nothing... just sail on the waves.... but I can´t I will always walk on my path... fly in the sky... when I fall I will always get up... thats my mentality... thats my way... thats how I live my life... I dream... and my motor is my dream about her... to be with she...


Kategorie

Počet zobrazení stránky

Jaromir Kanak. Používá technologii služby Blogger.

© VŠECHNA PRÁVA VYHRAZENA 2017

Návštěvník těchto stránek(www.jaromirkanak.com) je oprávněn bezplatně konzumovat veškerý zobrazovaný obsah, jakékoli kopírování či komerční užívání obsahu je zakázáno. (chcete-li obsah sdílet můžete kopírováním přímého linku na danou stránku)